Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Sağlık

VAN’DA OTOBÜS ŞOFÖRÜ KALP KRİZİ GEÇİREN VATANDAŞIN HAYATINI KURTARDI

Van Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs şoförü Mehmet Salih Avar, kalp krizi geçirerek fenalaşan yolcuyu hastaneye yetiştirerek hayatını kurtardı.

Büyükşehir Belediyesine ait 121 numaralı Edremit – TOKİ otobüsünde seyahat eden 72 yaşındaki Fahrettin Adıyan isimli bir yolcu aniden fenalaştı. Yolcunun fenalaştığını gören otobüs şoförü Mehmet Salih Avar otobüsü durdurup yolcunun yanına giderek ilk müdahalede bulunup kalp masajı yaptı. Adıyan’ın durumunun kötüye gitmesi üzerine tekrar direksiyon başına gecen şoför güzergâhından çıkarak hastanenin yolunu tuttu. İçindeki yolcularla birlikte hızla Van Bölge ve Araştırma Hastanesine giden kahraman şoför hastayı kısa sürede sağlık görevlilerine teslim ederek hayati bir müdahalede bulundu. Bir sürede hastane önünde bekleyen şoför hastanın durumunun iyiye gitmesi üzerine hastaneden ayrıldı. Şoförün bu davranışı hem diğer yolculardan hem de hastane de bulunan vatandaşlardan büyük takdir topladı.

Yaşananları insanlık namına yaptığını belirten otobüs şoförü Mehmet Salih Avar, Belediye şoförleri olarak bu tür olaylara karşı eğitim aldıklarını belirterek şunları söyledi:
“TOKİ istikametinde giderken arabada fenalaşan bir hasta olduğunu fark ettim. Yanında oturan eşine neyi olduğunu söyledim. Eşi bana kocasının kalp hastası olduğunu söyledi. O anda hasta üzerime yığıldı. Ben hastaya ilk müdahale olarak kalp masajı yaptım. Sonra arabada sağlıkçıların olduğunu fark ettim. Hemşire hemen geldi ben sağlıkçıyım deyince ben hastayı ona bıraktım kendisinden rica ettim siz hasta ile ilgilenin bende hastaneye görüreyim dedim. Hastayı hastaneye götürdük hastanın durumu da baya kötüydü sağlıkçı arkadaşlar geldiler hemen ilgilendiler. O an diğer yolcuların tepkileri çok iyiydi. Sonra hastanın durumu iyi olduğunu öğrenince çok mutlu oldum.”

 

DİĞER VİDEOLAR