Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MURADİYE ATIKSU ARITMA TESİSİ’NİN YAPIMINA BAŞLANDI

Van Büyükşehir Belediyesi VASKİ
Van Büyükşehir Belediyesi VASKİ Genel Müdürlüğü, Muradiye’de Atıksu Arıtma Tesisinin yapımına başladı. 43 bin metrekarelik alan üzerinde inşa edilecek olan tesis yaklaşık olarak 59 Milyon TL’lik yatırımla hayata geçirilecek.
Van Gölü’nün çevresinde yer alan ilçelerdeki atıksu sorununu çözmek ve göldeki kirlilik sorununu tamamen ortadan kaldırmak için yoğun mesai harcayan Van Büyükşehir Belediyesi, Muradiye ilçesinde de Atıksu Arıtma Tesisi yapıyor. Van Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin hayata geçirilmesi ve dip çamuru temizliğinin ardından yeniden hayat bulan Van Gölü, ilçelerde yapılan arıtma tesisleriyle birlikte kirlilik sorunundan tamamıyla kurtulacak. 2023 yılı yatırım programına alınan ve İller Bankası’nın ‘Kanalizasyon ve Altyapı Projeleri’ (SUKAP) kapsamında hayata geçirilecek olan Muradiye Atıksu Arıtma Tesisi yaklaşık olarak 59 milyon TL’lik yatırımla hayata geçiriliyor.
İleri teknoloji kullanılarak kurulacak olan tesis, Muradiye ilçesi Yavuz Selim Mahallesi sınırları içerisinde yer alıyor. Yapımına başlanan Atıksu Arıtma Tesisi, toplamda 43 bin metrekarelik alan üzerinde yer alıyor. Tesisin Faaliyete geçmesiyle birlikte, birinci kademe 2035, ikinci kademe ise 2050 yılına kadar ilçenin arıtma ihtiyacını karşılayacak. Özellikle ileri biyolojik arıtma teknolojileri kullanılacak tesis, iki kademe olarak karbon, azot ve fosfor giderimine dayalı olacak. Tesis içerisinde yer alan üniteler genel olarak; ön arıtma (fiziksel arıtma), biyolojik arıtma, çamur arıtımı ve yardımcı tesisler alt başlıklarında yer alacak. Tesiste ayrıca kaba ızgara, ince ızgara, kum ve yağ tutma, giriş terfi merkezi, biyofosfor havuzları, havalandırma havuzları, son çöktürme havuzları, geri devir ve fazla çamur pompa istasyonu, dezenfeksiyon ünitesi (uv), çamur susuzlaştırma ünitesi, blower binası, idari binası yer alıyor.
İlçeye uzun yıllar hizmet verecek olan tesisin 2023 yılı içerisinde tamamlanarak hizmete alınması hedefleniyor.