Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İPEKYOLU’NDA UNUTULMAYA YÜZ TUTAN EL SANATLARI SERGİSİ

İpekyolu Belediyesi Bostaniçi Aile

İpekyolu Belediyesi Bostaniçi Aile Destek Merkezleri bünyesinde kurs eğitimi alan kursiyerlerin eserlerinden oluşan Seramik, Çini, Dekoratif Boyama Sergisi İpekyolu Atatürk Sanat Galerisi Fuaye Alanı’nda açıldı.

Açılışı İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan V. İhsan Emre Aydın gerçekleştirdi.
Son yıllarda özellikle unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından olan çini, seramik, dekoratif boyama kurslarından faydalanan usta öğreticilerle birlikte toplamda 50 kursiyerin eserlerinden oluşan sergi açılışına İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan V. İhsan Emre Aydın, Belediye Başkan Yardımcıları ile birim müdürleri katıldı.

Açılış konuşmasında seramik, çini, dekoratif boyama gibi branşlarda verilen kursların git gide unutulmaya yüz tuttuğunu bunu günümüzde tekrar eski konumuna ve değerine ulaştırmak için gün yüzüne çıkardıklarını vurgulayan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Aydın, “Vanımız ile özdeşleşmiş çini ve seramik kurslarını önemsiyoruz. Çini sanatı, Orta Asya’dan gelen kültürümüzden dolayı bizim için farklı bir anlama sahip. İdrak ettik ki Van Çinisi’nin kendine has renkleri mevcut.

WhatsApp Image 2023 01 12 at 17.48.20

 

Klasiği güncellemek suretiyle tarihten gelen bu mirası merkezlerimizde kursiyerlerimizin aldıkları eğitimle ileri bir noktaya taşımaları bizleri mutlu ediyor. Kursiyerlerimizin emeklerinin burada sergilenmesi bizim için gurur verici. Emeği geçen tüm kursiyer ve kıymetli hocalarımıza teşekkür ediyor, sergimizin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.
Sergi, 16 Ocak 2023 tarihine kadar Vanlı sanatseverler için sergilenmeye devam edecek.