Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dünya Çocuk Hakları Gününde; Van İl Çocuk Hakları Komitesi, Çocukların düşüncelerine Ses Oldu.

Van Aile ve Sosyal
Van Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Çocuklar Güvende ekiplerince tespiti yapılan çocuklar, İl Çocuk Hakları Komitesi ve Van Barosu Çocuk Hakları Komisyonu iş birliği ile Van Barosunda yapılan etkinlikte 21.11.2023 tarihinde bir araya geldiler. Çocukların kendi haklarının farkında olmalarının farkındalığının oluşması amacıyla bilgilendirme yapılan çocuklar, Baroların işleyişi hakkında bilgilendirilen çocuklarla Van Barosu gezilmiştir. Sinema Salonunda çocuklar ile bir araya gelen avukatlar çocuklarla sohbet etmiş ve çocuklara avukatlık mesleği hakkında da bilgi verilmiştir. Daha sonra çocuklarla Ters Yüz adlı animasyon filmi izlenerek çocukların ilk defa sinema ile tanışmaları sağlanmıştır.
Van Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Çocuk Hakları Komitesi koordinatörlüğünde 23.11.2023 tarihinde Van Valiliği Ön Bahçesinde Çocuk Hakları Şenliği Gerçekleştirilmiştir.  Yapılan Etkinlikte çocuk haklarının yaygınlaştırılması ve etkinliğe katılan tüm çocuklar ve yetişkinlerde bir etki oluşturması amacıyla hak alan masaları oluşturulmuş ve etkinliğe katılan çocuk ve yetişkinlere çocukların gözünden yerelde ve ulusalda yaşanan hak ihlalleri buna ilişkin çözüm önerilerinin neler olabileceği konuları konuşulmuştur.  Hak alanlarının tartışıldığı masaların yanı sıra çocukların temel haklarından olan oyun hakkı alanında, Filistin’de çocuk olmak adlı sergide her şeye rağmen oyunla kendi yaralarını sarar çocuklar unutulmadı. Etkinliğin oyun alanında çocuklar doyasıya eğlendiler.
Van Valisi Sayın Ozan Balcı gerçekleşen etkinliğe katılarak hak alanların konuşulduğu masaları ziyaret etmiş ve çocuklara kitap hediye etmiştir.
Çocuk Hakları Şenliğine Van Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü İsmetullah Altun, İl Müdür Yardımcısı Cahit Eldemir,  kamu kurum temsilcileri,  sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve gönüllüler katılım sağlamışlardır.
İl Müdür Yardımcısı Cahit Eldenir, etkinliğin gerçekleşmesine katkı sunan UNHCR, İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı Van Temsilciliği, bilgi ve deneyimiyle alanda yer alan Van Barosu, İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü, İpekyolu Gençlik Merkezi, İşitme Engelliler Derneği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve bağlı olan Edremit Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Edremit Şamran Anadolu Lisesi Müdürlüğü, Hürriyet Koleji, Filistin Vakfı Anadolu Lisesi, Selahattin Eyyubi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Vestel Kız Meslek Lisesi ve İl Müdürlüğümüze bağlı kuruluşlardan gelen tüm çocuk ve öğretmenlere böyle anlamlı bir günde alanda yer alarak çocukların haklarını özgürce yaşayabileceği bir yaşama katkı sundukları için teşekkürlerini iletti.