Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Adem, Van’da konuştu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Adem, Van’da konuştu: Yerel seçimlerde başarıyı hep birlikte yakalayacağız

CHP Genel Başkan Yardımcısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem yaklaşan 31 Mart yerel seçimleri öncesi Van’a geldi. Adem, “Ülkemizin her bir köşesini tek tek gezecek, yerel seçimlerde başarıyı hep birlikte yakalayacağız” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tarım ve Orman Bakanlığından Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem ve PM üyesi Uğurcan İrak, 31 Mart Mahalli İdareler seçimleri öncesi Van’a geldi. Adem ve İrak, kentte bir dizi ziyaret gerçekleştirerek temaslarda bulundu. Genel Başkan Yardımcısı Adem ve PM üyesi İrak, ilk olarak CHP Van İl Başkanlığını ziyaret etti. Adem ve Irak’ı, İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu, Van Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Şükrü Şahar ve partililer karşıladı. CHP’li heyet İl Başkanlığının ardından sırasıyla merkezi seçim ofisini, Baro’yu ve Van Ziraat Odası’nı ziyaret etti.

Yerel seçimler öncesi ülkenin her köşesine ulaşıp, yerel seçimlerde başarı elde etmek istediklerini belirten, Genel Başkan Yardımcısı Adem, “Bugün Doğu’nun en güzel illerinden, Van ilimizdeydik. Van Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanımız Sayın Seracettin Bediroğlu ve PM üyemiz Uğurcan Irak ile birlikte il başkanlığında başlayan ziyaretlerimize Seçim ofisimizde devam ettik. Seçim Ofisi ziyareti sonrası Van Ziraat Odası ve Baro Başkanımızı ziyaret ettik. Ülkemizin her bir köşesini tek tek gezecek, yerel seçimlerde başarıyı hep birlikte yakalayacağız” dedi.

“TÜRKİYE TARIMINDAKİ GERÇEK SORUNLARI KONUŞALIM İSTİYORUM”
İktidarın 22 yıllık yönetimi boyunca tarım sektöründe yarattığı kaos ve tahribatın boyutlarına dikkat çeken Adem, “Ülkemizin tarım kurumları AKP’nin sömürü siyasetiyle yağmalanmaya devam ediyor. AKP iktidarının büyüme masalları, açıklanan hayvancılık yol haritaları, çiftçinin 3 yıl önceden önünü göreceği vaatlerinin gerçek dışı olduğunu bir kenara bırakıp Türkiye tarımındaki gerçek sorunları konuşalım istiyorum. Türkiye’de tarım sektörünün başlıca sorunlarından biri kurumlarımızın içinin boşaltılmış, değersizleştirilmiş olmasıdır. Tarım sektörüne yön vermesi amacıyla kurulmuş işe yarayan hangi tarım kurum ve kuruluşuna baksanız bunu görebilirsiniz. AKP, 22 yıllık iktidarı boyunca elini hangi köklü kurum, kuruluşa attıysa kökünü kurutana kadar sömürmüştür” diye konuştu.

“TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNİN KURULUŞ AMACI NEDİR?”
İktidarın yanlış politikalarının bedelini çiftçi ve esnafın ödediğini söyleyen Adem,  “Tarım Kredi’nin kurumsal kimliği AKP tarafından yok edildi. Tarım Kredi Kooperatifi’nin kuruluş amacı nedir? Ortakları olan çiftçilerin üretimlerine katkı sağlamaktır. Üretim miktarını ve verimliliği arttırıcı imkanlar sunmaktır. Bunların başında üretim kredileri sağlamak ve üreticilerin pahalı kredilerle borçlanmasının önüne geçmek gelir. Bu sayede çiftçi rekabet gücü kazanır. Ama nerde? AKP iktidarı yeter ki sömürülecek bir kaynak görsün. Gözünü diktiği her kurumda olduğu Tarım Kredi Kooperatiflerinde de sapla samanı birbirine karıştırdılar. Türkiye’nin en köklü tarım kooperatifini seçim kampanyalarına malzeme ettiler. Kendi yanlış politikalarının faturasını her zaman olduğu gibi çiftçinin ve esnafın sırtına yüklemeye devam ediyorlar” şeklinde konuştu.

“TMO ÇİFTÇİNİN ÜRÜNÜNÜ NASIL ALACAK?
Sözlerine Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile devam eden Adem, hasat döneminde yaşanabilecek sorunlara ilişkin şu sözleri kaydetti:

“TMO’da durum farklı mı? Hiç değil. Ofis, geçen hasat döneminde randevu verme sıkıntılarıyla çiftçiyi uzun süre mağdur etti. Mağduriyete rağmen genel seçimin getirdiği oy kaygısıyla tarihinin en büyük alımı yaptırıldı. Ancak bu alımlar, bir programa uygun şekilde planlı şekilde yapılmadı. Öncesinde ithal edilen ürüne ek olarak 13 milyon ton ürün iktidarın talimatıyla silolara çaka çaka doldurtuldu. Şimdi silolar tıka basa dolu, hasat dönemi ise yaklaştı. TMO çiftçinin ürününü nasıl alacak? Başka bir konu ne kadardan alacak? Tohum, gübre, mazot fiyatlarıyla borçlandırılan üreticiyi şimdi de ürününü satamama endişesi sarmış durumdadır. Bu konuya ilişkin iktidardan, TMO’dan bir kişi de çıkıp açıklama yapmıyor. Böyle giderse et ve süt üretimini bitirdikleri gibi bitkisel üretimin de sonunu getirecekler.”

“ELİMİZDEN NE GELİYORSA YAPACAĞIZ”
‘Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bu sorunların çözümünü cumhuriyetin fabrika ayarlarına geri döndürülmesinde görüyoruz’ diyen Adem, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Türkiye tarımının büyümesi, gelişmesi ve kırsalımızın kalkınması önündeki en büyük engel AKP iktidarının akıl almaz tarım politikasızlığıdır. Bu iktidarın, tarım sektörünü sömürmek ve kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirmek dışında bir hedef yoktur. Her türlü oyunla kurumların içlerini boşaltarak, kaynakları yandaşa aktaran AKP iktidarı bu ülkenin fabrikalarını, kooperatiflerini, depolarını yağmalamakta, kurumları kimliksizleştirmiş, işlevsiz hale getirmektedir. Böylesi yıkıcı yok edici bir anlayışı kabul etmemiz, içimize sindirmemiz mümkün değildir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu sorunların çözümünü cumhuriyetin fabrika ayarlarına geri döndürülmesinde görüyoruz. Değişim için var gücümüzle çalışacak, halkımızın desteğini arkamıza alarak devletimizin değerli kurum ve kuruluşlarını yeniden güçlendireceğiz. Devletin kaynaklarının milletin faydasına kullanılması için elimizden ne geliyorsa yapacağız”

“İKTİDAR GERÇEK HAYATTAN KOPMUŞ”
Cumhuriyet Halk Partisi Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu da genel merkez düzeyinde yapılan ziyaretlerden dolayı memnuniyetini dile getirdi. Bedirhanoğlu, vatandaşların büyük bir ekonomik buhran içinde yerel seçimlere girdiğini belirterek, “31 Mart seçimlerine çok az bir zaman kaldı. Ülkemizde ve özellikle de bölgemizde ciddi ekonomik sorunlar var. Vatandaşın gündeminde daha çok ekonomik sorunlar ve geçim kaygısı var. Ama iktidarın pek umurunda olmuyor. Çünkü, iktidar gerçek hayattan kopmuş, bir hayal âleminde ülkeyi yönetmeye çalışıyor ve bunu da beceremiyor. CHP olarak biz de yerel seçimlere dair çalışmalarımızı yapıyoruz. Son genel seçimde şehrimizde çok ciddi bir oy aldık. Vekil çıkarmanın eşiğinden döndük” ifadelerini kullandı.

“KAYYUM YÖNETİMİNİN BU ŞEHRE HİÇBİR FAYDASI OLMADI”
Bedirhanoğlu, şehrin sorunlarını ve çözümlerini bildiklerini kaydederek, “Tabi yerel seçimlerin atmosferi farklı. Biz de büyükşehir ve ilçe adaylarımızla yarışta var olmak için mücadele ediyoruz. Van’ımızın birçok sorunu var. Bu sorunlar canımızı yakıyor. Şehir, kent sorunlarını da çözümlerini de biliyoruz. Şehrimiz yıllardır kayyumla yönetiliyor. Kayyum yönetiminin bu şehre hiçbir faydası olmadı. Aksine büyük tahribatları oldu. Biz şehri bu şehri bilen kadroların yönetmesi gerektiğini söylüyoruz. Bunun da demokratik bir sistem içinde olması için vatandaşlarımız CHP’ye şans vermelidir. Bizleri ziyaret eden Genel Başkan Yardımcımız Sayın Erhan Adem’e, PM üyemiz Sayın Uğurcan İrak’a ve misafirperverlikleri için kıymetli meslektaşım Baro başkanı Sinan Özaraz ile Tuşba Ziraat Odası Başkanı Hasan Özgökçe beyefendiye teşekkür ediyorum” dedi.

Genel Başkan Adem ve PM Üyesi İrak’a ziyaretlerinde CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu, Van Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Şükrü Şahar, Edremit Belediye Başkan adayı Rıza Özcan, Tuşba Belediye Başkan adayı Adil Şahinoğlu, Gevaş Belediye Başkan adayı İsa Baran ve partililer eşlik etti.