Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

2022 YILININ SON UKOME TOPLANTISI YAPILDI

Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım

Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Koordinasyon Merkezi (UKOME) Aralık ayı olağan toplantısı yapıldı.

Ulaşım Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda düzenlenen UKOME toplantısı Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Genel Sekreter Yardımcısı Ali Özvan başkanlığında yapılan toplantıya Ulaşım Dairesi Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü, Tatvan Liman Müdürlüğü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 8. Bölge Müdürlüğü, Şoförler Odası Başkanlığı, Edremit Belediyesi ile Büyükşehir Belediyenin ilgili daire başkanları ve şube müdürleri katıldı.

19 gündem maddesi, 6 ek gündem ve 12 alt komisyon raporunun görüşüldüğü toplantıda, İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Motorlu Taşıt Sürücü kurslarının eğitim ve sınav güzergâhı Tuşba ilçesinde yapıldığı, Tuşba ilçesinde yeni sürücü kurslarının açılması nedeniyle Kalecik TOKİ yolu üzerinde olan sınav güzergâhında araç yoğunluğu yaşandığı belirtilerek, araç yoğunluğunun yaşanmaması amacıyla İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı sürücü kurslarının eğitim ve sınav güzergâhının Hatuniye Mahallesi güzergâhına alınması talebi, İpekyolu ilçesi Cumhuriyet Mahallesi Cumhuriyet 1. Sokak ve Cumhuriyet 6. Sokak, yollarının dar olması nedeniyle trafik yoğunluğu yaşandığı, trafik akışının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla yolların tek yöne çevrilmesi, Özalp ilçesinde bulunan muhtelif cadde ve sokaklarda park yasağı ve tek yön uygulanması talebi, Erciş ilçesinde  faaliyet gösteren Belediye otobüslerimize ait bazı güzergâhların uzun olması sebebiyle mevcut yolcu taşıma ücretlerinin yetersiz kaldığı, Payköy, Yünören/Samanbüken, Deliçay/Ergücü, Kocapınar, Ağamsat, Haydarbey ve Keklikova/Salmanağa güzergâhlarının yolcu taşıma ücretlerinin artırılması talebi, Özalp ilçesinde faaliyet gösteren Özel Halk Otobüsünün artan maliyetler sebebiyle mağdur olduğu belirtilerek, Özalp ilçesi Özel Halk Otobüsü yolcu taşıma ücretinin artırılması talebi, Van Büyükşehir Belediyesi Elektronik Ücret Toplama Sistemi (EÜTS) işleticisi ASİS Elektronik ve Bilişim Sistemleri Anonim Şirketi artan döviz kuru sebebiyle akıllı kart maliyetlerinin arttığı, halihazırda uygulanan ücretlerin düşük olmasından dolayı Tam Kart, Kart Kişiselleştirme ve Kart Vizeleme Ücretlerinin artırılması talebi, İlimiz İlçe Belediye Başkanlıklarından gelen talepler doğrultusunda ilçe merkezlerinde çalıştırılmak üzere Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Çaldıran ilçesine 7 adet, Muradiye ilçesine 11 adet, Çatak ilçesine 5 adet, Gürpınar ilçesine 5 adet, Başkale ilçesine 3 adet, Bahçesaray ilçesine 5 adet minibüs ihalesi yapılması planlanmaktadır. İhale için karar alınması, İlimizde faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarında vatandaşlarımız tarafından taşınmak istenen evcil hayvan ve bagaj şartlarının kurul tarafından belirlenmesi talebi ve ilimiz şehir merkezinde bulunan Pınar, Sağlık, Gönül ve Vangölü taksi duraklarına yeni yer tahsis edilmesi talepleri ile plakaların askıdan indirilmesi talepleri ile hız kesici talepleri gibi  konular görüşüldü.

3Q1A5538

Ayrıca ek gündem maddesi olarak, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) kampüs içinde faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarının (kampüs içi) yolcu taşıma ücretlerinin 1,00 TL olması talebi, İpekyolu ilçesi Halilağa Mahallesi Kurtuluş Park Sokağı’nın tek yöne çevrilmesi talebi,  İpekyolu ilçesi Vali Mithatbey Mahallesi Trafik Sokakta araçların gelişi güzel park etmesinden dolayı trafik akışının engellendiği tespit edilmiş olup, Trafik Sokakta park yasağı uygulanması talebi ile 03.06.2022 tarihli ve 54 nolu V.B.B. UKOME Kurul Kararı ile ilimizde e-skuterların  kullanabileceği güzergâhlar belirlenmiştir. E-skuter işletmeciliği yapan şirketin belirlenen güzergâhların tekrardan değerlendirilmesi talebi gibi konular konuşuldu.

Burada görüşülen konuların bir kısmı karara bağlanarak, onaya sunulurken, diğer konular ise alt komisyonlara havale edildi.

Toplantı, katılımcıların görüş alışverişinin ardından sona erdi.