VAN’DA ONLİNE ORTAMDA “İNTİHARI ÖNLEME EĞİTİCİ EĞİTİMİ” GERÇEKLEŞTİRİLDİ | Van Haber | 65saat | Van Haberleri | Son Dakika VanVan Haber | 65saat | Van Haberleri | Son Dakika Van

21 Eylül 2021 - 09:08

VAN’DA ONLİNE ORTAMDA “İNTİHARI ÖNLEME EĞİTİCİ EĞİTİMİ” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

VAN’DA ONLİNE ORTAMDA “İNTİHARI ÖNLEME EĞİTİCİ EĞİTİMİ”  GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Son Güncelleme :

07 Haziran 2021 - 11:42

Van İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda, her yıl Van’da intiharı önlemede yapılan ve yapılacak çalışmaları değerlendirmek; amacı ile bu alanda çalışan kurumların ve sivil toplum örgütlerin hem kurumlar bazında hem de ortak yapacağı çalışmalar bir plan dâhilinde kurul katılımcılarının kararı ve Valilik oluru ile il de uygulama çalışılmakta.

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu,  Sağlık Müdürlüğümüzün organize ettiği, intiharla ilgili ilimizde çalışma yapan ve yapacak olan, İlçe Sağlık Müdürlükleri, Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı bu kurumlarda çalışan psikolog, sosyal çalışmacı, rehber öğretmen, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve polis memurlarına olmak üzere toplam 73 kişinin katılımı ile online ortamda “İntiharı Önleme Eğitici Eğitimi”  gerçekleştirildi.

Bu eğitime, SBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanemizde görevli Psikiyatrist Uzm. Dr. Zeynep Seda Albayrak, Psikiyatrist Uzm.Dr.Cafer Alhan, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde görevli Dr.Öğr.Ü.Gaye Zeynep Çenesiz, İl Sağlık Müdürlüğümüzde görevli Psikolog Fadıl Berk ve İpekyolu İlçe Sağlık Müdürlüğümüzde görevli Psikolog Hamza Demirkan eğitimci olarak katılmıştır.

İl Sağlık Müdürü Porf. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Yapılan bu eğitimle intihar alanında yapılacak çalışma ve eğitimlerin ortak bir söylem içinde ve belli bir plan çerçevesinde yapılmasını planlanmıştır. Eğitime katılımcı olarak katılan personeller, kendi kurumlarında intiharı önleme ve farkındalık eğitimlerini yapacak ve ilimiz için bu alanlarda hizmetleri gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Sağlık Müdürü Prof. Dr. Sünnetçioğlu, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2015 yılında Dünya’da 800.000 kişinin intihar sonucu öldüğünü bildirmiştir. Bu sayı dünyada her 40 saniyede bir, bir kişinin intihar sonucu yaşamını kaybettiğini göstermektedir. DSÖ bu sayının 2030 yılında bir milyonun üzerine çıkacağını öngörmektedir.  İntihar girişimleri ise bu sayıların yaklaşık 20 katıdır. İntihar dünyada ilk on ölüm nedeni arasındadır. Ülkemizin Son 3 yılın TÜİK intihar verilerine baktığımızda ilimizin kaba intihar verilerinin ülkemiz ortalamasının üstünde olduğu ve Van ili özelinde intihar girişim sayılarımızın yüksek olduğunu görmekteyiz. Unutmayalım ki, intihar toplumun önemli bir kısmını etkileyen ciddi bir halk sağlığı problemidir. Bu konuda koruyucu ve önleyici çalışmaların esas olarak halkımızın sağlığı için çalışmalar gerçekleştirildiğini belirtti.