VAN’DA AZERBAYCANIN CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANDI. | Van Haber | 65saat | Van Haberleri | Son Dakika VanVan Haber | 65saat | Van Haberleri | Son Dakika Van

21 Eylül 2021 - 09:05

VAN’DA AZERBAYCANIN CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANDI.

VAN’DA AZERBAYCANIN CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANDI.
Son Güncelleme :

28 Mayıs 2021 - 16:52

İpekyolu Belediyesi, kardeş ülke Azerbaycan’ın kuruluşunun 103. Yıldönümünde bir konferans düzenledi. İpekyolu Belediyesi Toplantı ve Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa; İpekyolu Belediye Başkan Yardımcıları Sait Çakırtaş, Birol Duman ve Doğan Nurses, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cavid Qasımov, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Oğuz Han Öztay, Birim Müdürleri, STK Temsilci ve Başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve Azerbaycan Ulusal Marşlarının okunmasının ardından başlayan Konferansın açılış konuşmasını, Dr. Öğretim Üyesi Oğuz Han Öztay yaptı. Öztay konuşmasında Türkiye ve Azerbaycan’ın tek millet, iki devlet olduğunu ve geçmişten günümüze acımızın, kaygımızın müşterek olduğunu belirterek; Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 103. kuruluşunu kutladı. Dr. Oğuz Han Öztay’ın konuşmasının ardından, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin tarihine ilişkin belgesel film gösterimi, salonda duygulu anların yaşanmasına neden oldu.

Kardeş Türk halkı ve Devletleri daima Azerbaycan’ın yanında yer aldı

Türk Milleti olarak tarihe bakıldığında hiçbir zaman devletsiz kalmayarak, hürriyetlerini bırakmayan millet olduklarını ifade eden, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cavid Qasımov, “Tarih sayfalarına bakıldığında özgürlük hissinin adeta genlerimize işlendiği görülecektir. Azerbaycan halkının kurtuluş mücadelesinde kardeş Türk devleti her daim Azerbaycan halkının yanında yer aldı. Ekim 1917 tarihinde gerçekleşen Bolşevik İhtilali’nin ardından dağılan Çarlık Rusya’sı Nisan 1918’de Gürcistan,   Ermenistan ve Azerbaycan’dan oluşan Transkafkas Demokratik Federatif Cumhuriyeti ilan edilmişti. Trans Kafkas Federasyonu uzun ömürlü olmayıp 26 Mayıs 1918 yılında Gürcistan’ın bu birlikten ayrılmasıyla dağıldı. Bu sırada Ermeniler ve Gürcüler Türk ordusunun ilerleyişine engel olmaya çalışırken, Azerbaycan’ın ileri gelenleri Osmanlı idarecilerini teşvik ettiler.  28 Mayıs 1918’de ‘İstiklal Beyannamesi’ yayınlanmasıyla, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kurulması, Azerbaycan ulusunu devletsiz kalma ve esaret altında yaşama tehlikesinden kurtarmıştır.” dedi.

 Konferans sonrası katılımlarından dolayı, Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cavid Qasımov’a İpekyolu Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Teşekkür Belgesi’ takdimi yapılarak konferans sona erdi.