Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Van haber! Van’da ‘Sürdürülebilir Enerji ve İklim Değişikliği Eylem Planı’ çalıştayı düzenlendi

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Sürdürülebilir Enerji ve İklim Değişikliği Eylem Planı’ çalıştayı yapıldı.

Van Büyükşehir Belediyesi, iklim değişikliğinin enerji, tarım, nüfus yoğunluğu, kontrolsüz göç, suya ve ekosisteme etkilerini değerlendirmek ve çözüm önerilerini masaya yatırmak amacıyla çalıştay düzenledi. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığınca düzenlenen çalıştay, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda gerçekleşti. Çalıştaya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Özvan, Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Ali Sınağ, çevre mühendisleri ve kurum amirleri katıldı.

AW730439 04

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Genel Sekreter Yardımcısı Ali Özvan, her geçen gün etkileri daha fazla hissedilen küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda yerel ölçekte yapılması gereken çalışmaları masaya yatırdıklarını söyledi. Yapılan çalıştayın kent için önemli olduğunu ifade eden Ali Özvan, “Enerji, tarım, nüfus yoğunluğu, kontrolsüz göç, su ve atık yönetimi gibi konularında paydaşlarımızla bilgi alışverişinde bulunmak için ‘Sürdürülebilir Enerji ve İklim Değişikliği Eylem Planı’ çalıştayı düzenledik. Van Büyükşehir Belediyesi olarak çevreci projelerimizle bu konuda duyarlı olduğumuzu ortaya koyduk. Bundan sonra yapılacak çalışmalarda da üzerimize düşen her şeyi yapmaya devam edeceğiz. Yaptığımız çalıştayın kentimize faydalı olmasını diliyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Tek oturumda oluşan ve yaklaşık 4 saat süren çalıştayda, yerel ölçekte iklim değişikliğinin etkileri, Van Gölü’nün geleceği, tarım, hayvancılık, enerji arzı, sürdürülebilir dirençli kentlerin oluşması ve yenilenebilir enerji potansiyeli gibi konularda sunumlar yapıldı.
Çalıştay sonrası paydaşlar ile beraber gruplar halinde yuvarlak masa toplantısı ile genel değerlendirme, uyum stratejileri çalışmaları da yapıldı.