VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLAÇLAMA ÇALIŞMALARINDA HIZ KESMİYOR | Van Haber | 65saat | Van Haberleri | Son Dakika VanVan Haber | 65saat | Van Haberleri | Son Dakika Van

20 Ekim 2021 - 04:27

VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLAÇLAMA ÇALIŞMALARINDA HIZ KESMİYOR

VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLAÇLAMA ÇALIŞMALARINDA HIZ KESMİYOR
Son Güncelleme :

20 Eylül 2021 - 9:25

170 views

Van Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığını tehdit eden kent zararlılarına karşı mücadelesini aralıksız sürdürüyor.

Çevre ve insan sağlığını tehdit eden sinek ve haşerelere karşı Van Büyükşehir Belediye’sinin ilaçlama çalışmaları hızla devam ediyor. Van Gölü kıyısı başta olmak üzere kentteki bataklık ve sazlık alanlar, 7/24 aralıksız özel ekipman ve araçlarla taranıp ilaçlanıyor. Sağlık İşleri Daire Başkanlığının koordinasyonunda 30 araç, 50 çalışan ise açık alanlar düzenli olarak ULV, mistblower ve biocycle motorlarla ilaçlıyor. İlaçlamada, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tavsiye edilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ilaçlar kullanılıyor. İlaçlama çalışmaları Aralık ayına kadar devam edecek. Aralık’ta sonrada ekiplerin kışlak mücadelesi başlayacak.

‘İLAÇLAMA ÇALIŞMALARIMIZ HIZLA DEVAM EDİYOR’

Erken alınan tedbirlerle sinekle mücadelede ciddi yol aldıklarını belirten Sağlık İşleri Daire Başkanı Adil Allahverdi, “Bu yıl erken alınan tedbirlerle larvaların önüne geçerek popülasyonun çoğalmasını önledik. Havaların çok sıcak olmasına rağmen kıyı şeridi ve bataklıklarda neredeyse sinek yok. Vatandaşlarımız esnafımız çalışmalardan oldukça memnun. Buna rağmen personellerimiz ile birlikte yoğun bir çalışma içindeyiz. Halkımıza sineksiz bir yıl geçirdik. 2022 yılın da da çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam edecek” dedi.

‘BAŞARILI ÇALIŞMADAN DOLAYI SİNEKLER ÇOK AZ’

Yapılan ilaçlama çalışmalarından memnun olduklarını dile getiren İsmail Abalı, “Bu yıl Büyükşehir Belediyesinin başarılı çalışmasından dolayı sinekler çok az. Geçen yıllarda sinek çok vardı fakat bu yıl yok. Belediye bu yıl çok güzel bir çalışma yaptı. Bu çalışmalardan ekiplere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.