ÜNLÜ SANTURİ, MÜZİSYEN SEDAT ANAR GENÇLERLE BULUŞTU | Van Haber | 65saat | Van Haberleri | Son Dakika VanVan Haber | 65saat | Van Haberleri | Son Dakika Van

22 Ekim 2021 - 18:02

ÜNLÜ SANTURİ, MÜZİSYEN SEDAT ANAR GENÇLERLE BULUŞTU

ÜNLÜ SANTURİ, MÜZİSYEN SEDAT ANAR GENÇLERLE BULUŞTU
Son Güncelleme :

16 Haziran 2021 - 14:29

21 views

DAKA ile Van İl Halk Kütüphanesinin ortak çalışması ile düzenlenen “Gençlere İlham Veren Konferanslar” programının konuğu ünlü santuri, müzisyen Sedat ANAR’dı.

14.06.2021 Pazartesi saat 18:00’da Van Kalesi’nde konser veren ANAR, 15.06.2021 Salı günü saat 13:00’te Van Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet yürüten İpekyolu Gençlik Merkezi’nde “Söz Gençlikte Söyleşi Programı”nda müziğin farklı alanlarında (bağlama, gitar, ney, erbane, piyano, kanun, keman ve şan) eğitim gören gençlerle buluştu. Gençlerle hayat hikâyesini ve sanat yolculuğunu paylaştı. ANAR’ın başarı öyküsünü anlatması ile başlayan program ara ara santuru ile gönüllere dokunan bestelerini çalması ile devam etti.

Şanlıurfa’nın Halfeti İlçesinde köyünde çobanlık yaptığı zamanlarda çaldığı cura ile sanat hayatının başladığını söyleyen ANAR, Ankara sokaklarında yaptığı müzik zamanlarında santur ile tanıştığını ve bu tanışmanın hayatının dönüm noktası olduğunu belirtti. Müzik yolculuğunun baya meşakkatli yollardan geçtiğini, birçok zorluk ile albümler oluşturduğunu, edebiyat, sanat, müzik ve santur ile alakalı dört kitap kaleme aldığını dile getiren Sedat ANAR hayalleri için çalıştığını, hayallerine ulaştığı için pişman olmadığını müziğin, sanatın kendisi için çok kıymetli olduğunu dile getirdi. Gençlere; hayallerinizin peşinden gidin. İdeallerinize ulaşmak için mücadele etmekten geri durmayın dedi. Benim santur ile olan durumum bir aşk meselesiydi. Ben santura âşık olmuştum. Bu aşk Hacettepe üniversitesinde burslu olarak okuduğum Tarih bölümü 3. Sınıftan ayrılmama yol açtı. Beni taa İran’a götürdü. Türkiye’de Santur Hocası olmadığından dolayı santur eğitimi için 6 yıl boyunca İran’ın Tebriz kentine yolculuk yaptığını ve her seferinde yolunun Van’dan geçtiğini bu nedenle Van’a özel bir ilgi duyduğunu dile getirdi. Hayat hikâyesi ve santuru ile Sedat ANAR, salonda bulunan gençlere duygu dolu anlar yaşattı.

Gençler için önemli tecrübe paylaşımları yapıldı. Resim atölyesinde eğitim gören gençlerin kendi elleriyle yaptıkları tabloyu Sedat ANAR’a takdim etmesiyle program son buldu.