Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SOKAK HAYVANLARINA VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAHİP ÇIKIYOR

Van Büyükşehir Belediyesi Hayvan

Van Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi bir yılda 7 bin 500 sokak hayvanını tedavi ederek 76’sı sahiplendirdi.

Büyükşehir Belediyesince 10 bin metrekarelik alan üzerine kurulan ve modern görüntüsüyle dikkat çeken Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi her yıl binlerce sokak hayvanına yuva olup şifa veriyor. Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Merkez, son sistem teknolojiyle donatılırken, bünyesinde ameliyathaneler, aşılama odaları ve barınaklar bulunduruyor. 5 veteriner hekim ve 40 personelin görev yaptığı merkez, yaptığı başarılı çalışmalarıyla da göz dolduruyor.

BİR YILDA 7 BİN 500 SOKAK HAYVANI TEDAVİ EDİLDİ

2022 yılı itibari ile ekiplerin taramaları sonucu cadde sokaklarda yaralı halde bulunan, vatandaşların ihbarları sonucu hayvan ambulanslarıyla merkeze getirilen 7 bin 500 sokak hayvanı tedavi altına alındı. Tedavileri tamamlanarak sağlığına kavuşan sokak hayvanları alındığı bölgeye bırakılırken bu hayvanların 76’sı ise hayvan severler tarafından sahiplenildi.

BİR YILDA 116 TON MAMA DAĞITILDI

Van’da kent merkezi başta olmak üzere beslenme noktalarına kedi ve köpekler için günlük mama bırakılıyor. Çalışmalarını sürdüren ekipler yıl boyunca besleme odakları ve hayvanların bulunduğu alanlara 116 ton mama bırakarak yeni bir rekora imza attı.

1 3

15 BİN 321 SOKAK HAYVANINA AŞI YAPILDI

Toplum sağlığı açısından sıkıntı yaşanmaması için çalışmalarını sürdüren Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi yine yıl içerisinde 15 bin 321 sokak hayvanına aşı yaptı. Hayvanlara 4 bin 732 kuduz, 10 bin 589 iç, dış parazit aşısı yapılırken 4 bin 656’sı da kısırlaştırıldı.

SOKAK KÖPEKLERİ ‘MİKROÇİP’ İLE KAYIT ALTINA ALINIYOR

Kent genelinde bulunan sokak köpeklerine mikroçip ve tasma takarak kayıt altına alıyor. Takılan mikroçip sayesinde köpeklerin hastalıkları, yaşı, aşıları, kullandığı ilaçlar gibi özellikler kayıt altına alınarak takip edilebiliyor.

YASAKLI IRK KÖPEKLER İÇİN ÖZEL ALAN OLUŞTURDU

Yüzlerce hayvana ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi yasaklı ırk köpekler için yeni bir yaşam alanı inşa etti. Merkez içine inşa edilen alana taşınan yasaklı ırk 60 köpek bundan sonra daha geniş ve konforlu kafeslerde yaşayacak.

ÇOCUKLARA HAYVAN SEVGİSİ AŞILANIYOR

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, hayvan sevgisi aşılamak ve sokak hayvanlarına karşı farkındalık oluşturmak amacıyla eğitim çalışmaları yapıyor. Büyükşehir Belediyesi’nde görevli veteriner hekimler tarafından verilen eğitimlerde sokak hayvanlarına karşı farkındalık oluşturmak, sokak hayvanlarına karşı sorumluluklar ve yapılması gerekenler çalışmalar çocuklara anlatılıyor.

VANPATİ İLE SOKAK HAYVANLARI SAHİPLENME DÖNEMİ

Sokak hayvanlarının korunmasına yönelik birçok yeniliği kente kazandıran Büyükşehir Belediyesi yepyeni bir çalışmayı daha hayata geçirdi. Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezindeki tüm kedi ve köpeklerin tek tek fotoğraflanarak kayıt altına alındığı sistem ile isteyen vatandaşlar Merkez’e gitmeden https://vanpati.van.bel.tr/ adresini tıklayarak sahiplenmek istediği hayvanı seçip randevu oluşturabiliyor. Ayrıca internet sitesinde hayvanın geçmişi hakkındaki tüm bilgilere de ulaşabilecek.