Sağlık Müdürü Doç.Dr. Sünnetçioğlu, COVID-19 Hastaları İçin Pulmoner Rehabilitasyon Önerileri | Van Haber | 65saat | Van Haberleri | Son Dakika VanVan Haber | 65saat | Van Haberleri | Son Dakika Van

22 Ekim 2021 - 20:02

Sağlık Müdürü Doç.Dr. Sünnetçioğlu, COVID-19 Hastaları İçin Pulmoner Rehabilitasyon Önerileri

Sağlık Müdürü Doç.Dr. Sünnetçioğlu, COVID-19 Hastaları İçin Pulmoner Rehabilitasyon Önerileri
Son Güncelleme :

21 Mart 2021 - 21:07

32 views

Van İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 14-20 mart Pulmoner rehabilitasyon haftası farkındalık etkinlikleri düzenlendi.

Van İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen Pulmoner Rehabilitasyon, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi  gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalarının bütün olduğunu belirterek; COVID-19 enfeksiyonunun akut döneminde kritik hastalık varlığında solunum işi ve distresini artıran uygulamaların (havayolu temizleme tekniklerinin solunum egzersizlerinin, egzersiz eğitiminin ve solunum kas eğitimi) kullanılması önerilmemektedir dedi. 

Covıd-19 Enkfeksiyonunda Akut Dönemde Pulmoner Rehabilitasyon 

Doç.Dr. Sünnetçioğlu,  Genel sağlık önerileri doğrultusunda, sigaranın bırakılması, sağlıklı beslenme, düzenli uyku, evde fiziksel aktivite kısıtlamasının olumsuz etkilerinden korunulması önerilmekle beraber; Bu klinik uygulama rehberi erişkin COVID-19 hastaları için pulmoner rehabilitasyon önerileri içermektedir dedi.

Akciğerimizi Güçlendiren “Solunum  Egzersizleri” Uygulayalım

Doç.Dr. Sünnetçioğlu, Korona virüs enfeksiyonu özellikle alt solunum yollarını etkileyen ve ağır grip, ağır zatürre gibi tablolarla karşılaşabildiğimiz bir hastalık olduğunu belirterek Özellikle akciğer kapasitesini sınırladığı ayrıca solunum kas kuvvetini azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle solunum egzersizleri çoğu hastalıkta olduğu gibi korona virüsünde de etkin olarak kullanılmaktadır. 14-20 Mart dünya pulmoner rehabilitasyon haftası olması sebebiyle İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı, Başkan Yardımcısı Büşra Tapan Soğanda, koordinatörlüğünde ilimizde yayın yapan radyolarda vatandaşlarımızı bilgilendirmek amaçlı programlar düzenlendi; hem pulmoner rehabilitasyonu hem de korona salgınında bireylerin evde yapabilecekleri solunum egzersizlerini hatırlatmak istedik. Özellikle korona hastalığını atlatan bireylerin solunum kapasitesindeki düşüşü önlemek ve eski solunum performansına ulaşmasını sağlamak hem de henüz covid-19 tanısı almamış bireylerin akciğer kapasitesini arttırmak hemde solunum kaslarını kuvvetlendirmek amacıyla vatandaşlar davet edilerek sosyal mesafe çerçevesinde Van Atatürk Parkında basit egzersiz örnekleri, yürüyüş düzenlenerek uygulamalı olarak gerçekleştirildi.