İPEKYOLU BELEDİYESİ’NDEN KADIN ARAMA KURTARMA TİMİ | Van Haber | 65saat | Van Haberleri | Son Dakika VanVan Haber | 65saat | Van Haberleri | Son Dakika Van

25 Eylül 2021 - 01:02

İPEKYOLU BELEDİYESİ’NDEN KADIN ARAMA KURTARMA TİMİ

İPEKYOLU BELEDİYESİ’NDEN KADIN ARAMA KURTARMA TİMİ
Son Güncelleme :

23 Ağustos 2021 - 16:36

36 views

İpekyolu Belediyesi Van genelinde ilkleri yaşatmaya devam ediyor. Pek çok önemli projesi ile sıkça adından söz ettiren İpekyolu Belediyesi bu kez, Türkiye’de bir ilk olan Van İpekyolu Belediyesi Arama Kurtarma Timi’ni (İPAK) kurdu.

18 Kişilik Kadın Kahramanlar

Van’ın İpekyolu ilçe Belediyesi Kadın Arama Kurtarma Timi kurdu. 18 kahraman kadından oluşan Arama Kurtarma Timi disiplinli çalışması ve özverisi ile göz kamaştırıyor. İpekyolu Belediyesi, Van’da 2011 yılından meydana gelen deprem ve ardından yaşanan sel felaketleri nedeni ile ihtiyaç haline gelen Arama Kurtarma ekiplerine kadınları da dâhil etti. Kadınların yaşamın her alanında olmasının gerekliliğine inandıklarını belirten İpekyolu Belediyesi Kadın Aile Hizmetleri Müdürü Nazan Sare Aslan, “Ülkemizin coğrafi konumu yapısı itibarıyla afetlerin her an yaşanabileceğini biliyoruz. Son zamanlarda yaşadığımız bu sıkıntılar bizlere, bu yükü nasıl hafifletebiliriz, ülkemize nasıl yardımcı olabiliriz düşüncesini yaşattı. Bu düşünce ve endişeyi AFAD İl Müdürümüz ve Belediye Başkan Vekilimiz Sinan Aslan beyle paylaştığımızda ortaya bu proje çıktı, Türkiye’nin, tamamı kadınlardan oluşan ilk kadın arama kurtarma ekibini kurma gereği his ettik. Umarım ülkemizde daha fazla afet yaşanmaz, ancak yaşanacak her olayda da kadınların gücünün görünmesini istediğimizden bizde bu oluşumla AFAD İl Müdürlüğü desteğinde sahalardayız. Bu ekibimize 18 kişiyle katıldık, ancak aldığımız talepler doğrultusunda, ek bir eğitimle ekibimizin sayısını arttırmayı planlıyoruz” dedi.

AFAD Van İl Müdürü Ali İhsan Körpeş, çalışmalar bunlarla sınırlı olmayacak

Kendilerine gelen talepler doğrultusunda 5 günlük bir arama kurtarma eğitimi organize ettiklerini belirten AFAD Van İl Müdürü Ali İhsan Körpeş, çalışmalarını bunlarla sınırlı tutmayacaklarını belirterek, “Toplumda kadınlarımızın gerçekten her alanda başarılı olması bizimde en büyük arzumuz. Kadınlarımızın burada aldıkları eğitimleri birlikte izledik, ne kadar başarılı olduklarını da gördük. Arama kurtarma faaliyetlerinin sadece kaba kuvvete bağlı olmadığını, teknik çalışmalarında yapılabildiğini,  kadınlarımızın yaptığı tatbikat ile görmüş olduk” dedi.

İpekyolu Belediyesinde görevli 18 kişilik kadından oluşan ekip, haftanın belirli günlerinde AFAD Van İl Müdürlüğü yerleşkesinde bulunan eğitim merkezinde tatbikat ve uygulamalı çalışmalara katılıyor. Kadınların yaptığı tatbikat ise adeta gerçeğini aratmıyor. Özel elbiseleri, kaskları ve ellerindeki özel cihazları ile  “her daim hazırız” mesajı veren kadınlar, disiplini de elden hiç bırakmıyor. Van İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün 2021 AFET Eğitim Yılı” faaliyetleri kapsamında, Van İpekyolu Belediyesi Arama Kurtarma (İPAK) Ekibine yönelik Hafif Arama Kurtarma Eğitimi teorik eğitim sonrası saha eğitimiyle devam ediyor.