HOLLANDA VAN KAHVALTISI İLE TANIŞTI | Van Haber | 65saat | Van Haberleri | Son Dakika VanVan Haber | 65saat | Van Haberleri | Son Dakika Van

22 Eylül 2021 - 17:49

HOLLANDA VAN KAHVALTISI İLE TANIŞTI

HOLLANDA VAN KAHVALTISI İLE TANIŞTI
Son Güncelleme :

24 Mayıs 2021 - 13:38

Türkiye’nin Hollanda Lahey Büyükelçiliğinde, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde yer almaya aday dünyaca ünlü Van Kahvaltısının tanıtımı gerçekleştirildi.

1 Haziran 2014’te ‘Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası’ rekoru kıran Van kahvaltısı Hollanda’da tanıtıldı. Van yöresine özgü farklı ürünlerin sunulduğu Van kahvaltısının UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne eklenmesi için girişimler devam ediyor. Van Kahvaltısı, son olarak Hollanda’nın Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli ve eşi Ayşe Dişli ev sahipliğinde Hollandalı misafirlere tanıtıldı.

Bölgedeki yaylalarda yetişen bitkilerle yapılan “otlu peynir” un, tereyağı ve yumurta karışımıyla hazırlanan “murtuğa”, kavut, kavurmalı yumurta, cacık, süt kaymağı ve karakovan balı gibi farklı ürünlerle kentin marka değeri olan Van kahvaltısının sunumu misafirlere yapıldı.

Tanıtım toplantısında katılımcılara Van kahvaltısı ve kent ile ilgili klipler de izletildi.

Hollanda’nın Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli, tanıtım için gayretli girişimlerinden dolayı davete katılan misafirlerine ve etkinlik için desteklerini esirgemeyen Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’ne de ayrıca teşekkür etti.

Kahvaltı etkinliğinde misafirlere Van kilimi ve kataloğu, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) düzenlemiş olduğu “Dünya Turnuvası” adlı online fotoğraf yarışmasını kazanan Van Gölü fotoğrafı ve Su Altı Fotoğrafçısı ve Belgesel Yapımcısı Tahsin Ceylan’ın Van Gölü’nün Sırları isimli kitabı hediye edildi.