DOLAR 18,5980 % 0.05
EURO 18,2257 % 0.14
GRAM ALTIN 1.023,91 % 0,09
ÇEYREK A. 1.674,08 % 0,09
BITCOIN 373.863 -0.496
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 13°
Google News

DEPREMSİZ YAŞAM e TWİNNİNG PROJESİ VAN’DA

Son Güncelleme :

17 Şubat 2021 - 21:42

/ 106 views kez okundu.
DEPREMSİZ YAŞAM e TWİNNİNG PROJESİ VAN’DA

Van’ın Tuşba ilçesi Şemsibey İlkokulu Sınıf öğretmeni Okan Erdem ve öğrencileri “DepremSİZ Yaşam” e Twinning projesinde yer alıyor.
Projenin amacı öğrencilerin deprem konusunda bilinçlenerek olası bir deprem durumunda yaşanacak afetin zararlarını en aza indirilmesi amaçlamaktadır.

Altı yıldır Van Şemsibey İlkokulunda görev yapan sınıf öğretmeni Okan Erdem, 2011 yılında Van’da peş peşe yaşanan iki yıkıcı depremlerde Van halkı bu depremi iki kez yaşamasına rağmen maalesef deprem konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarını kaydetti.
Özellikle ilkokul öğrencilerinin olası bir depremde ne yapacaklarını nasıl davranacaklarını bilmiyor. Depremsiz Yaşam projesi ile hem öğrencileri hem de velileri deprem konusunda bilinçlendirerek, olası bir depremde maddi ve manevi hasarları en aza indirgemek
hedefleniyor.

Proje hakkında da bilgiler veren Erdem öğretmen sözlerine şöyle devam etti. Ülkemizde ve dünyada yakın zamanlarda depremler meydana geldi ve yeni depremler olma olasılığı yüksektir.
Deprem afeti konusunda bilgilendirme , bilinç uygulamaya yönelik yeterlilik ve farkındalık oluşturmaya yöneliktir. Proje aşamalarında AFAD ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla bilinç ve farkındalık oluşturarak, öğrenciler tarafından web 2.0 araçları ile zenginleştirilen toplumsal bilincin arttırılmasına yönelik çalışmaların sosyal ağlar üzerinden yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.
Şubat ayı içinde de yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler veren Erdem, Güvenli İnternet  Günü Etkinlikleri (web 2.0 aracı  Tonny Tool ile  etkinlik ve kodlama etkinliği ) (İşbirlikçi Çalışma)
Yasemin Güney Doğan (Rehber Öğretmen) tarafından proje öğrencileri için  ‘Güvenli İnternet ‘ konulu bilgilendirme webinarının düzenlenmesi .
• AFAD tarafından Deprem öncesi ve sonrasında yapılması  gerekenler  öğretmen ve öğrencilere bilgilendirme  webinarı düzenlenmesi.
• Flashcard (cram) ile  etkinlik hazırlama deprem öncesi, deprem sırası ve sonrasında yapılması  gerekenler 
• Öğrenciler tarafından deprem tatbikatı videoları olacaktır” dedi.

PROJEDE YER ALAN OKULLAR VE ÖĞRETMENLER:
Proje;  Van Tuşba, Şemsibey İlkokulundan Okan Erdem Erzincan Demirkent Toki İlkokulu’ndan Canan Köse Kütük, İzmit Kuvayi Milliye İlkokulundan Yasemin Güney Doğan, Samsun Vezirköprü Karakucak İlkokulu’ndan Ahmet Korkmaz, Şanlıurfa, Haliliye 2002 Vakıflar İlkokulu’dan Erdoğan Çetindağ , İzmir Menemen Asarlık Toki İlkokulu’ndan Fatma Balcı, , Elazığ Akçakiraz Yüzbaşı İlkokulu’ndan Osman Hayri Topuz , Çanakkale Mustafa Kemal İlkokulu’ndan Seda Erdoğan, Sivas Akıncılar İlkokulundan Çağla Maraşlı, Samsun Vezirköprü Narlısaray İlkokulu’ndan Şemsinur Korkmaz olmak üzere Türkiye’nin 9 farklı ilinden 10 öğretmen , ve Azerbaycan’dan  Şamaxırayon Sabir Okulu’ndan Gulnura Babashova öğretmen koordinesinde öğrencilerle birlikte yürütülüyor.
Projeye destek veren Van İl Milli Eğitim Müdürlüğüne , Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, Sınıf Öğretmenimiz Okan Erdem, Okul Müdürümüz Osman Erdemir, öğrenci ve velilere katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı