BERGE: “İSTİKLAL MARŞIMIZA SELAM OLSUN” | Van Haber | 65saat | Van Haberleri | Son Dakika VanVan Haber | 65saat | Van Haberleri | Son Dakika Van

16 Ekim 2021 - 17:07

BERGE: “İSTİKLAL MARŞIMIZA SELAM OLSUN”

BERGE: “İSTİKLAL MARŞIMIZA SELAM OLSUN”
Son Güncelleme :

13 Mart 2021 - 17:56

15 views

“Bütün mesele vatanımıza Akif olmaktır” diyen VANESOB Başkanı Berge: 100 yıl önce dünya tarihine atılmış derin bir imza olan istiklal marşımıza selam olsun.

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VANESOB) Başkanı İsa Berge, istiklal marşının kabulünün 100. Yılı nedeniyle bir açıklama yaptı. “İstiklal marşımızı kaleme alan vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle saygıyla anıyoruz” diyen Berge, 12 Mart 1921 yılında TBMM’de kabul edilen istiklal marşımız Anadolu insanının din ve vatan mücadelesini anlatmıştır.” dedi. İşte başkan Berge’nin açıklamaları:

Taceddin Dergahı’ndan dünyaya verilen mesaj

“Milli bir ruh içerisinde verdiğimiz istiklal harbinin ve kurtuluş savaşının sembolü olan istiklal marşımızı yazan Ersoy, Ankara’daki Taceddin Dergahı’nda yazdığı marşımız ile dünyaya seslenmiştir. Ülkemizin kuruluşuna giden yola milletimizin verdiği destansı mücadeleleri dizelerine sığdıran Akif, köklerimize kadar inmiştir. Vatan ve millet olgusunu harika dizeleri ve mısraları ile dile getiren Akif, aynı zamanda İslam değerlerimizi de mükemmel ifadelerle anlatmıştır. Her mısrasında büyük anlamların olduğu istiklal marşını idrak etmek ve bu ruh ile yaşamak elzemdir.”

“Her mısrasında derin bir anlam var”

“Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. gibi mısralarıyla müthiş derin manalar taşıyan böyle bir marşa nail olmak her millete nasip olmaz.

Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl. Mısrasında İslam değerlerini taşıyan bizlere seslenmektedir.

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım! Kükremiş sel gibiyim; bendimi çiğner, aşarım; Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım. Mısraları ile yek vücut bir millet olduğumuzun timsalidir. Garb’ın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar; Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var. Akif, bu sözler ile milletimizin iman gücüne dikkat çekmiştir.

Bastığın yerleri “toprak!” diyerek geçme, tanı! Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı. Sen şehîd oğlusun, incitme, yazıktır atanı; Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı. Dizeleri ile şehitlerimize vurgu yapılmıştır. Bu vatan uğruna can veren şehitlerimize minnettarız.”

“Şehitlerimize minnettarız”

“Asli değerlerimizden uzaklaşmadan güçlü ve müreffeh bir ülke olarak yolumuza devam edeceğiz. Ülkemizin kalkınması adına dur durak bilmeden çalışacağız. Güzel ülkemizde birlik ve beraberliğimiz daim olsun. Allah milletimize bir daha istiklal marşı yazdırmasın. Tarih boyunca vatan topraklarımız için can veren şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.”