BASINA VE KAMUOYUNA | Van Haber | 65saat | Van Haberleri | Son Dakika VanVan Haber | 65saat | Van Haberleri | Son Dakika Van

22 Ekim 2021 - 19:46

BASINA VE KAMUOYUNA

BASINA VE KAMUOYUNA
Son Güncelleme :

21 Mart 2021 - 21:14

17 views

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün Mart 2020’de Türkiye’de de görülmesiyle birlikte ülkemizde bir dizi önlemler alınmıştır. Bu kapsamda Kapıköy Sınır Kapısı da kapatılmıştır. Yaklaşık bir yıldır kapalı olan Kapıköy Sınır Kapısı, Van esnaf ve sanatkarlarını çok olumsuz etkilemiştir.

Defalarca basın açıklaması yaptık. Şehrimizin tüm meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek kamuoyu oluşturduk. Tüm kesimler gibi bizler de kapının açılması için büyük bir çaba içerisinde olduk. Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılması için dosyalar hazırladık ve bizzat Ankara’ya giderek ilgili bakanlıklara teslim ettik. Gerekli tedbirler alınarak Kapıköy’ün açılması durumunda, Van ekonomisine olan yansımalarının anlatıldığı dosyamızı, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ulaştırılmak üzere Sayın milletvekilimizi Osman Nuri Gülaçar’a teslim ettik. Ayrıca milletvekillerimiz Sayın İrfan Kartal ile Abdulahat Arvas da gereken çalışmaları yapmıştır.

AK Parti Van İl Başkanı Sayın Kahyan Türkmenoğlu’na sunduğumuz dosya da bulunmaktadır. Sayın Türkmenoğlu da elinden geleni yapmıştır. Van’ın tüm kesimleri Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılması için seferber oldu ancak ne yazık ki henüz bir sonuç alamadık.

Kapıköy Sınır Kapısı sadece özel durumlarda karşılıklı olarak vatandaşların geçişine açıktır. Bilindiği anlamda bir kapının açık olması söz konusu değildir. Özel izin ve gerekçeler ile gelen İranlılar ile yine böyle özel durumlarda İran’a giden vatandaşlarımız mevcuttur. Söz konusu kapı, ticari bir etki getirecek şekilde karşılıklı olarak turist geçişine açık değildir.  

Hal böyleyken A Haber’in canlı yayında sanki Kapıköy açıkmış gibi haber yapması bizleri derinden yaralamıştır. İletişim fakültelerinin gazetecilik bölümünde öğretilen en temel ilke haberin doğru olmasıdır. Yalan-yanlış habercilik ile bu millete hizmet edilemeyeceği bir gerçektir. Bu anlamda A Haber’den bu yalan haberini düzeltmesini talep ediyoruz. Aksi takdirde tüm Vanlıların gözünde yalan haber yapan bir kanal olarak yer edinecektir.

Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VANESOB) Yönetim Kurulu