Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BAKIŞIK’IN HAYVAN İÇME SUYU SORUNU GİDERİLDİ

Van Büyükşehir Belediyesi, Saray

Van Büyükşehir Belediyesi, Saray İlçesinin Bakışık Mahallesinde yaşanan hayvan içme suyu sorununu yaptığı sondaj çalışması ile giderdi.

Tarım ve hayvancılık alanında yaptığı çalışmalara çiftçilere can suyu olan Van Büyükşehir Belediyesi, güneş enerji sistemli hayvan içme suyu tesislerinin kurulumuna devam ediyor. Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DAP) ile yapılan işbirliği çerçevesinde Saray’ın Bakışık Mahallesinde hayvan içme suyu sıkıntısı çözüldü. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekiplerince yapılan sondaj çalışmasında suya ulaşılan bölgede yaşanan elektrik sıkıntısı da kurulan güneş enerji panelleri sayesinde giderildi.

Projeyi incelemek üzere bölgeye giden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, Saray Kaymakamı Yunus Ataman ve Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Yusuf Altun, sıvatlara ilk suyu verdi.

Bölgede bulunan 15 bin hayvanın su ihtiyacını karşılayacak olan tesis ile tarım ve hayvancılığı geliştirmeyi hedeflediklerini ifade eden Genel Sekreter Mehmet Fatih Çelikel, bu tip projelerle vatandaşlara destek verme adına çalışmalarını yürüttüklerini ifade etti.

Genel Sekreter Çelikel, ‘‘140 metreden çıkarttığımız suyu 70 metre uzunluğundaki sıvatlarımıza aktaracağız. Yine projemiz kapsamında sıvat çevresine 5 dönümlük alanı da çevirerek ağaçlandırdık. Temennimiz de o ki yöre halkı projeyi sahiplensin. DAP ortaklığıyla yürüttüğümüz projede vatandaşlarımızın yaylada uzağa gitmeden daha yakında suya kavuşacaklar. Önümüzdeki sene de farklı ilçe ve mahallelerde de çalışmalarımız sürecek. Proje maliyetimizde 800 bin liranın üzerinde bir yatırım. Bu sene yine DAP’a 26 proje sunduk. Önümüzdeki sene bu 26 projemizi de hayata geçireceğiz. Önümüzdeki sene daha güçlü bir şekilde arazi yollarımız, kanallar, gölet yapımları gibi birçok alanda desteklerimiz sunacak. Yöremize hayırlı uğurlu olsun ’’ dedi.

Mahalle Muhtarı Hanifi Sonsuz ise daha önce hayvanların su için köye gelip sonra tekrar yaylaya çıktıklarını vurgulayıp,  çok sıkıntı yaşadıklarını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.