AYDIN TALAY “GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BELEDİYECİLİK” | Van Haber | 65saat | Van Haberleri | Son Dakika VanVan Haber | 65saat | Van Haberleri | Son Dakika Van

18 Ekim 2021 - 01:10

AYDIN TALAY “GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BELEDİYECİLİK”

AYDIN TALAY “GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BELEDİYECİLİK”
Son Güncelleme :

01 Ekim 2021 - 21:15

181 views

Aydın Talay Kimdir?

Van’da doğdu. İlk, Orta ve Liseyi Van’da okuduktan sonra 1962’de Erzurum’da Ziraat Fakültesini bitirdi. Topraksu, Tarım İl Müdürlüğü, Süt Fabrikası gibi devlet birimlerinde çeşitli kademelerde çalıştı. 1995’te emekli olduktan sonra siyasete atıldı. Bir dönem Van Belediye Başkanlığı yaptı. Memuriyet hayatı yanında gazeteciliği, dernek ve cemiyet faaliyetlerini sürdürdü. Aydın Talay; Bizim Eller, Yıkılan Bir Şehrin Anatomisi, Van Şiirlerinde Seçmeler, Van Albümü, Hizmetleriyle Abdülhamit Han, Topraklarımızı Tanıyalım şiirleri bulunmaktadır. Belediye Başkanlığı’nda emekli olan Aydın Talay, halen İstanbul’da hayatını sürdürmektedir.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BELEDİYECİLİK

Şahsi menfaatten uzak olan gerçek belediyecilik bir hizmet kapısı olarak aşk ve şevk işidir. Allah ve resulüne olan muhabbetin ardından şehrini ve şehir sakinlerini sevme ve bu yolda her türlü sıkıntıya katlanma sanatıdır. Yeter ki idare ve meclis üyeleri başkanlarını yanıltmasınlar. Zira koltuk da geçer, insanlar da değişir ama hizmetin yerleştiği sağduyu sahiplerinde, çaba ve gayret eksilmez. Bilhassa Doğu Anadolu’ya menfur siyonizm göz diktiği için, halkı her zaman bir bütün olarak sevmek ve hizmet yarışında asla geri kalmamaktır, belediyecilik.

Merhum dostum, şair, Yavuz Bülent Bakiler onun için şöyle diyor bir şiirinde:

Ben doğuluyum!

Eteği dumanlı, başı dumanlı

Dağlarda doğmuşum

Dağ çocuğuyum.

Ben elleri toprak kokan bir babanın

Ve topraktan koparılmış canlı bir kavga gibi

Burcu burcu vatan kokan bir ananın oğluyum

Ben doğuluyum

Onun için bir yandan Van, Hakkari, Bitlis ve Ağrı da yıllarca devlet hizmeti gördüğümüz gibi talebeliğimden itibaren Van’ın hasretine dayanamayarak dönüşüm de bile göz yaşı döktüğüm çok olmuştur. Bu güzel topraklarda büyümeyen, hasretini çekemeyen, hele hele yabancıların borazanlığını yapanlar bu sanatı anlayamazlar. Bir yandan insanını birbirinden ayırmadan kardeş gibi sever ve sayar öte yandan bütün yazılarımda ve Van tarihi konulu kitabımın ismine Doğu Anadolu yerine “Bizim Eller Van”  adını verdim. Başkanlık çalışmalarında dört beş saatlik uykunun ardından bütün çalışanlarımın iş başında olup olmadığını takip etmeyi bir vazife bilmiştim. Bir yandan hizmeti yürütürken öte yandan defalarca basılan “Bizim Eller Van” ve “Bir şehrin yıkılışının anatomisi” isimli eserler bu duygularla yazıldı ve ücretsiz dağıtıldı. Belediyecilik: işsizlere iş bulma, şahsi menfaat ve göz boyama yeri olmadığı gibi haksızlık karşısında da eğilmeme sanatıdır. Bu hizmet uzun devlet ve iş tecrübesi olmayanlara göre değildir. Samimi ve salih kişilere ihtiyaç vardır. Adayların tecrübeli, tahsilli, cesur ve menfaatçilikten uzak olması gerekmektedir.

Bu münasebetle bütün hemşerilerime selam ve saygılarımı sunarım.

Kaynak: İpekyolu Kültür Sanat Dergisi