hava
DOLAR 15,8769 %% 0.2
EURO 16,8435 %% -0.21
GRAM ALTIN 942,56 %% 0,22
ÇEYREK A. 1.541,08 %% 0,22
BITCOIN 30.133,00 %2.39
SON DAKİKA
Google News

Aşil tendonu nedir, nerede bulunur? Aşil tendonu kopması/yırtılması tedavisi ne kadar sürer?

Son Güncelleme :

06 Mayıs 2022 - 1:02

/ 76 views kez okundu.
Aşil tendonu nedir, nerede bulunur? Aşil tendonu kopması/yırtılması tedavisi ne kadar sürer?

Aşil tendonu, insan vücudundaki en güçlü ve en geniş tendon olarak bilinir. İnsan vücudunda en çok travma geçiren tendon olarak bilinir. Çoğunlukla sportif aktiviteler esnasında yaşanır ve erkeklerde kadınlara oranla daha sık denk gelinir.

 

AŞİL NEDİR?

Yaklaşık 6 cm genişliğindeki baldırdaki kaygan görünümlü dokuya aşil tendonu denilmektedir. İnsan vücudunun arka bölümünde yer alan bir kas grubu olarak bilinen tendon, en kuvvetli dokular arasında yer almaktadır.

Kasları kemiklere bağlayan bu yapı dışarıdan gelebilecek darbelere karşı vücudu korur. Kopması sonucunda vücudun normal seyrinde aksaklıklar meydana gelir.

AŞİL TENDONU NERESİ, VÜCUTTA NEREDE?

Aşil tendonu, bacağın baldır kaslarının büyük tendonu, ayak bileğinin arkasında topuğa tutunur.

Baldırın arka bölümündeki kas grubunun topuk kemiğine birleşmesini sağlayan yapıya Akhilleus’un öyküsünden esinlenilerek Aşil tendonu adı verilmiştir.

AŞİL TENDONU KOPMASI SONUCU NE OLUR?

Aşil tendonunun kopmasına tıpta “Aşil Tendon Rüptürü” denmektedir.

Aşil tendonunun kopması kişinin günlük hayatta yaptığı basit hareketlere kadar vücudu etkiler. Bu noktada yürümede zorlaşma hatta derin yırtık ve kopmalarda ayakta durmakta zorlanma gibi etkiler görülür.

Kopma sonucu şiddetli bir ağrı hissedilir. Şişmeler ve hareket ettirememeler kopmaya dair en önemli belirtiler arasında yer alıyor.

 

sabah